ورق کامپوزیت cnc چیست؟ + کاربرد آن

ورق کامپوزیت cnc

ورق کامپوزیت cnc، نوعی ورق آلومینیومی است که توسط دستگاه cnc و یک فناوری پیشرفته روی آن طرح هایی با ظرافت و دقت بالا ایجاد می‌شود. این دستگاه می‌تواند هر متریالی را برش داده و در سطح آن اشکالی را ایجاد کند؛ آلومینیوم بیشترین کاربرد را در تولید ورق کامپوزیت cnc و در ساخت نماهای ساختمان دارد. این فلز قیمت مناسب و وزن سبکی داشته و دارای خواص ضد زنگ و خوردگی است. برای آشنایی بیشتر با مزایای استفاده از ورق کامپوزیت cnc و کاربرد آن، مجموعه‌ی پرمیوم باند پیشنهاد می‌کند این مقاله را تا انتها بخوانید.

ورق کامپوزیت cnc

روش های برش ورق کامپوزیت cnc شده

برای ایجاد برش در ورق‌های کامپوزیت، چند روش متداول است. استفاده از دستگاه CNC، برش ورق کامپوزیت با لیزر و برش ورق با اره گردبر وجود دارد. استفاده از لیزر برای ایجاد برش در ورق کامپوزیت، شیوه مدرنی است که نیاز به اپراتور نداشته و در بازه ۱۰ تا ۲۵ میلیمتر استفاده می‌شود. همچنین با لیزر، ایجاد طرح‌های پیچیده در نماهای ساختمان‌ها امکان‌پذیر است.

در روش برش ورق کامپوزیت با اره گردبر، ابتدا لبه ی بیرون تیغ تا بیرون صفحه دستگاه، با متر اندازه‌گیری شده و سپس داخل تیغ تا بیرون صفحه دستگاه اندازه گرفته می‌شود. در این اندازه‌گیری ضخامت تیغ اره نیز محاسبه شده و نباید برای برش از ۵ شیت ورق روی هم استفاده نمود. در ادامه به بررسی روش برش ورق کامپوزیت توسط دستگاه cnc می‌پردازیم.

دستگاه برش CNC چیست؟ 

با استفاده از دستگاه CNC، می‌توان ورق‌های فلزی مختلفی را در اندازه‌ها و ضخامت‌های متفاوت برش داد. برای ایجاد برش‌هایی دقیق و با کیفیت، ‌بکارگیری تکنیک‌های برش لیزری یا پرس پانچ توسط افراد متخصص توصیه می‌شود. معمولا بیشتر دستگاه‌های CNC می‌توانند انواع ورق کامپوزیت را مانند آلومینیوم، آهن، استیل و برنج در ابعاد مشخص برش دهند.

این ابزار به طور مستقیم توسط کامپیوتر و برنامه‌های خاصی کنترل می‌شود؛ بنابراین از دقت بسیار بالایی برخوردار است. برش ورق کامپوزیت cnc با استفاده از اشعه لیزر قابل قبول بوده و به صورت هم زمان امکان برش چند ورق با کیفیت بالا وجود دارد. دستگاه برش cnc به صورت اتوماتیک و با سرعت بالا، می‌تواند بدون نیاز به نیروی انسانی مراحل مختلف را انجام دهد.

مطالعه بیشتر:  رنج قیمت کانکس کامپوزیت و انواع آن

اهمیت استفاده از دستگاه cnc برای برش و تولید ورق کامپوزیت  cnc شده

برای جلوگیری از ایجاد خطای انسانی در هنگام برش و ایجاد شیار و تولید ورق کامپوزیت، بهترین روش، استفاده از دستگاه cnc است. این تجهیزات هزینه سنگینی دارند و فقط کار برش ورق‌های کامپوزیت توسط آن‌ها انجام می‌شود و معمولا همه دستگاه‌های cnc عملیات شیار را انجام نمی‌دهند. عملیات ایجاد شیار توسط تعداد محدودی از این دستگاه‌ها انجام می‌شود. برخی از آن‌ها فقط شیارهای عمودی و افقی را می‌زنند و قادر به انجام شیارهای کج نیستند.

کاربردهای ورق کامپوزیت cnc

همچنین نمونه‌های بزرگ‌تر این ورق‌ها، برای اجرای پروژه‌های صنعتی، تجاری و تفریحی استفاده می‌شوند. این ورق‌ها زمانی که در نمای بیرونی یا داخلی ساختمان به کار می‌روند؛ زیبایی خاصی را به نمایش می‌گذارند که نشان‌دهنده پیوند بین خلاقیت و نوآوری با تکنولوژی مدرن است. ورق کامپوزیت cnc در نما خارجی، پانل‌های سایبان، نرده‌های جان پناه، پارتیشن بندی و دیوارهای محیط بیرون مثل حیاط کاربرد دارد.

نحوه کار دستگاه cnc برای تولید ورق کامپوزیت cnc

پانچ cnc دستگاه مدرنی است که برای ایجاد برش و شیار در ورق‌های کامپوزیت آلومینیومی استفاده می‌شود. با این دستگاه امکان ایجاد الگوهای دو بُعدی روی ورق کامپوزیت و برش آن‌ها وجود دارد؛ در حالی که قبلا این الگوها توسط نرم افزارهای تخصصی کامپیوتری طراحی می‌شدند. برای ایجاد طرح مورد نظر قطعه‌هایی از فلز توسط پانچ جدا می‌شود و در زمینه اجرای طرح‌های مختلف هیچ‌گونه محدودیتی وجود ندارد.

بعد از پانچ cnc باید قسمت‌های پانچ شده پرداخت شوند تا به حالت ایده آل برسد. سیستم این دستگاه طوری است که قسمت‌های برش خورده کاملا مسطح و صاف هستند؛ بنابراین، این روش درصد خطای کم و کیفیت بالایی دارد. این مورد بیشتر تحت تاثیر برنامه‌های کامپیوتری مرتبط با پانچ ورق‌های آلومینیوم است؛ با استفاده از تکنولوژی رایانه‌ای، سرعت برش انواع ورق فلزی افزایش یافته و خطاهای انسانی کاهش می‌یابد. با به کارگیری دستگاه cnc برش و پانچ، استفاده از ابزارهای دستی و سنتی کاهش پیدا می‌کند.

مطالعه بیشتر:  مدل‌های کامپوزیت دیوار برای مکان‌های مختلف

مزایای استفاده از ورق کامپوزیت cnc

ورق کامپوزیت cnc از لحاظ گوناگون مورد استقبال افرادی زیادی در صنعت ساخت و ساز قرار گرفته است. این ورق‌ها کاربردهای زیادی دارند؛ زیرا می‌توان بر روی آن‌ها طرح‌های دلخواه را ایجاد کرد و در محل مناسبی آن را نصب نمود. در ادامه به برخی از مزایا و ویژگی‌های این محصول اشاره می‌کنیم:

ورق کامپوزیت cnc

جمع بندی  در مورد ورق کامپوزیت cnc

ورق کامپوزیت cnc توسط دستگاه‌ها و تجهیزات مدرنی تولید می‌شود؛ این ورق بیشتر از جنس آلومینیوم و سایر فلزات دیگر است که توسط دستگاه cnc برش خورده و روی آن شیارهایی ایجاد می‌شود. از قابلیت‌های این دستگاه، طراحی الگوهای زیبایی روی ورق‌های کامپوزیت است که امروزه کاربرد زیادی در نمای داخلی و بیرونی ساختمان‌ها دارند.

جهت خرید ورق و ایجاد انواع طرح های cnc شده توسط کارشناسان مجرب و دستگاه های پیشرفته با کارشناسان مجرب در تماس باشید.