ورق کامپوزیت

ورق کامپوزیت از متریال های بسیار باکیفیت می باشد که برای اولین بار در کشور آلمان تولید و به بازار عرضه شد. این ورق ها هیچ گونه محدودیتی در طراحی و اجرا ندارند؛ چراکه دارای انعطاف پذیری و شکل پذیری بالایی هستند.

در عصر مدرن، انسان ها علاقه مند به ساختن ساختمان های بلند مرتبه می باشند؛ متریال های قدیمی و سنتی، پاسخگویی نیاز امروز انسان نیست، به همین دلیل امروزه از ورق های کامپوزیت به دلیل برخورداری از وزن سبک، در نمای این ساختمان های بلند مرتبه استفاده می شود.

ورق کامپوزیت

این ورق ها به عنوان یک متریال باکیفیت در بازار امروز بسیار مورد استفاده قرار می گیرند و به دلیل ویژگی و مزیت هایی که از آن برخوردار هستند، دارای تنوع بالایی می باشند و امروزه توانسته اند جایگزین متریال های قدیمی شوند.

ورق کامپوزیت چیست؟

ورق‌های کامپوزیت، متشکل از لایه های مختلفی می باشند که هر کدام از این لایه ها، با اهداف خاصی مورد استفاده قرار می گیرند و نقش خاصی را در این ورق‌ها ایفا می کنند.

ورق کامپوزیت

ورق کامپوزیت آلومینیوم متشکل از دو لایه ترکیبی شامل آلومینیوم و پلی اتیلن و یا مواد معدنی است؛ لازم به ذکر است که مواد تشکیل دهنده این ورق ها، تعیین کننده خصوصیات این ورق های کامپوزیتی می باشند. ضمن اینکه ممکن است برای بالا بردن کیفیت ورق ها، لایه های دیگری نیز به این لایه های اصلی اضافه شود.

مزایای ورق های کامپوزیت

ورق‌های کامپوزیت دارای مزیت های بسیاری شامل شکل پذیری، وزن سبک، سرعت بالای نصب، قیمت پایین و … هستند؛ به همین دلیل مورد توجه طراحان قرار گرفته اند. در ادامه به مهم ترین مزیت های ورق‌های کامپوزیت پرداخته ایم:

 

انواع ورق کامپوزیت

ورق کامپوزیت 3

ورق های کامپوزیت از نظر متریالی که در ترکیب آن ها به کار می رود و همینطور ویژگی هایی که دارند، دارای انواع مختلفی هستند که در ادامه پیرامون هر کدام توضیحاتی را آورده ایم :

ورق کامپوزیت ضدحریق

برخی از ورق‌های کامپوزیت تحت عنوان ضد حریق به بازار عرضه شده اند که شامل لایه میانی با هسته کامپوزیت از نوع پلی اتیلن و ورق های آلومینیوم در دو طرف هسته هستند. این نوع ورق های کامپوزیت دارای مقاومت بالایی در برابر آتش می باشند و در طرح های مختلفی نیز ارائه می شوند. مانند: ورق کامپوزیت کند سوز و …

ورق‌ کامپوزیت لانه زنبوری  (HONEY COMB)

دسته دیگری از ورق‎‌‌های کامپوزیت، ورق های کامپوزیت لانه زنبوری و یا هانی کامب می باشند که ضخامت بسیار زیادی دارند که در تولید و ساخت آن ها عموما از مواد و متریال باکیفیت بالا استفاده می شود؛ چراکه ضخامت این ورق ها بسیار مهم است و در صورتی که ضخامتش کم باشد، در گذر زمان تغییر شکل می دهد.

این ورق های اصطلاحا ساندویچی تحت فشار و درجه حرارت بالایی تولید می شوند. برای لایه پایه آن ها از روکش آلومینیوم و یا فلورین استفاده می گردد؛ به همین دلیل در برابر شرایط آب و هوایی مختلف مقاومت بالایی دارد.

ورق کامپوزیت سه بعدی

حتما ورق های کامپوزیت سه بعدی را در ساختمان های برجسته و متمایز مشاهده کرده اید؛ ورق های سه بعدی که بدون مفصل و گره ایجاد می شوند و یک نمای نهایی زیبا و چشم نوازی را ایجاد می کنند.

در تولید ورق های کامپوزیت سه بعدی از ورق هایی با ضخامت 0.5 میلی متر استفاده می شود که از متشکل از دو لایه آلومینیومی آنادایز است و در نهایت نیز با لایه ای از PVDF پوشانده می شود.

با گسترش تکنیک های معماری، طرح های سه بعدی که دارای عمق و همینطور تورفتگی و برجستگی هایی هستند، بیشتر از هر زمان دیگری مورد توجه طراحان قرار دارند؛ به همین دلیل امروزه شاهد استقبال بالایی از ورق‌ کامپوزیت سه بعدی هستیم.

 

ورق‌های کامپوزیت تابلویی

یکی از انواع ورق‌های کامپوزیت، ورق‌های کامپوزیتی است که به عنوان تابلو تبلیغاتی در سر در فروشگاه ها نصب می شوند. این ورق ها در برابر عوامل جوی همچون باد و باران، برق و نور مستقیم خورشید مقاوم هستند.

ورق کامپوزیت طرح آجر

بسیاری از افراد طرفدار معماری هایی با طرح آجر هستند اما امروزه کمتر از این متریال استفاده می شود؛ متریال مناسبی که بتوان از آن به عنوان جایگزینی برای آجر در نما استفاده کرد، ورق کامپوزیت طرح آجر است که دارای ویژگی های خاصی از جمله مقاومت در برابر آب، استحکام بالا و قابل استفاده در دکوراسیون داخلی می باشند.

ورق‌ کامپوزیت طرح چوب

طرفداران طرح چوب، می توانند از ورق کامپوزیت طرح چوب به عنوان جایگزینی برای چوب استفاده کنند. این نوع ورق کامپوزیت برای استفاده در نمای ساختمان مناسب هستند و مشابه چوب دچار پوسیدگی نمی شوند و استحکام بالایی دارد.

ورق کامپوزیت 4

ورق‌های کامپوزیت طرح چوب ضد فرسایش و ضد آب می باشند و در صورت آلودگی نیز قابل شستشو هستند. ورق کامپوزیت های طرح چوب نیز فرم پذیر هستند و به هر شکلی قابل اجرا می باشند و در هر فضایی نیز قابل استفاده هستند.

ضمن اینکه لازم است اشاره کنیم که استفاده از ورق های کامپوزیتی طرح چوب به جای متریال چوب، بسیار مقرون به صرفه تر است ضمن اینکه به دلیل مقاومت در برابر عوامل جوی و ضربه، دوام و ماندگاری بیشتری نیز دارد.

ورق کامپوزیت آینه ای

ورق های کامپوزیت آینه ای متشکل از سه لایه هستند که همراه با پوششی از آینه های تحت فشار تولید می شوند. دو لایه آلومینیومی با هسته ای داخلی از جنس پلی اتیلن در این نوع ورق کامپوزیت به هم پیوسته اند و فقط صفحه رویی آن دارای رنگ PE و یا PVDF پلی استر است.

سایر انواع ورق های کامپوزیت

ورق‌های کامپوزیت از نظر پوشش نیز دارای انواع مختلفی شامل ورق‌های کامپوزیت با روکش نانو، ورق‌ کامپوزیت خش دار، ورق‌های کامپوزیت طرح سنگ، ورق‌های کامپوزیت رنگی هستند.

همینطور از نظرمغزی مقاومت در برابر آتش سوزی نیز دارای انواع مختلفی از جمله ورق‌های معمولی با مواد پلی اتیلن، ورق‌های کامپوزیت آلومینیوم کند سوز، ورق‌های کامپوزیت آلومینیوم نسوز و ورق‌های کامپوزیت یو وی می باشند.

در انواع ورق کامپوزیت از نظر نوع پوشش رنگ نیز می توان به ورق‌های کامپوزیت با پوشش F.E.V.E (به دلیل داشتن پوشش رویه پلیمر فلوئور دارای سطحی براق هستند.)، پوشش  P.V.D.F(متشکل از رزین فلئور، رنگدانه، حلال استر و تولید شده در حرارت زیاد)، پوشش پلی استر و … اشاره کرد.

 

مواردی که پیش از خرید ورق کامپوزیت باید دانست

بسیاری از افراد که قصد خرید ورق کامپوزیت را دارند، مایل هستند از قیمت انواع ورق‌های کامپوزیت مطلع شوند تا بتوانند تصمیم گیری درستی داشته باشند. بدیهی است هر کدام از ورق‌های کامپوزیت وابسته به متریالی که در آن ها به کار رفته است و همینطور ویژگی هایی که دارند، دارای انواع مختلفی هستند.

اما به طور کنند در قیمت ورق‌های کامپوزیت عوامل متعددی شامل موارد زیر تاثیر گذار است:

شما عزیزان می توانید برای دریافت قیمت دقیق هر کدام از ورق‌های کامپوزیت که مدنظر دارید، با کارشناسان پرمیوم باند تماس بگیرید و پس از دریافت مشاوره رایگان، ورق کامپوزیت مناسب با طرح مورد نظرتان را به تناسب بودجه ای که برای آن در نظر گرفته اید، انتخاب کنید.