نمای آلومینیومی ساختمان

نمای آلومینیومی ساختمان و یا نمای کامپوزیت ساختمان، متریال جدیدی است که امروزه برای اجرای نمای بیرونی ساختمان‌ها، دکوراسیون داخلی و همینطور فضاهای شهری و محوطه‌ها استفاده می‌شود. در گذشته برای اجرای نمای ساختمان از مصالح مختلفی شامل سنگ، سرامیک، آلومینیوم و غیره استفاده میشد.

نمای آلومینیومی ساختمان 1

نماهای آلومینیومی به دلیل تطبیق پذیری، دوام و جذابیت زیبایی شناختی، انتخابی محبوب برای طراحی ساختمان های مدرن هستند. آنها ظاهری براق و معاصر را ارائه می دهند و می توانند به طرح های مختلفی شکل داده شوند و متناسب با سبک معماری خاص یک ساختمان باشند.

این نوع نماها ضمن اینکه هزینه اولیه بیشتری دارند، به مرور زمان نیز دچار فرسایش می شوند و نیازمند تعمیرات و بازسازی اند. با توجه به این مشکلات، طی سال های اخیر، استفاده از نماهای کامپوزیت آلومینیومی رواج بیشتری یافته است، چراکه علاوه بر مقاومت بسیار بالا و عدم نیاز به مرمت در طولانی مدت، دارای ویژگی‌های منحصر به فرد و مقرون به صرفه‌ی فراوان دیگری نیز هست. در ادامه با جزئیات بیشتری از نمای کامپوزیت آلومینیوم آشنا شوید.

نمای کامپوزیت آلومینیوم ساختمان چیست؟

در اجرای نمای آلومینیومی ساختمان از ورق های کامپوزیت که متریال اصلی آن ها آلومینیوم است، به صورت پنل های مشخص با ابعادی که توسط طراح تعیین می شود، بر روی سطح بیرونی ساختمان استفاده می شود. این نوع نما برای اولین بار توسط کشور آلمان ابداع و تولید شد و به تدریج مورد توجه طراحان و معماران ساختمانی قرار گرفت.

ورق های کامپوزیت آلومینیوم متشکل از سه لایه هستند که دو لایه آن از جنس آلومینیوم به ضخامت 3 الی 0.5 میلی متر و یک لایه نیز از مواد پلی اتیلنی به ضخامت 3 الی 5 میلی متر می باشد. لایه خارجی این نما دارای پوششی از آستر اپوکسی رزین و یک لایه PVDF جهت تثبیت رنگ است. بر روی سطح خارجی این ورق های کامپوزیت آلومینیوم نیز لایه فیلم جهت محافظت بیشتر قرار گرفته است.

آلومینیوم سومین عنصر شیمیایی فراوان در سیاره و رایج ترین فلز در پوسته زمین است. ویژگی منحصر به فرد  نمای آلومینیومی ساختمان مقاومت طبیعی آن در برابر خوردگی است. آلومینیوم همچنین انعطاف پذیر، مقاوم در برابر آتش و 100% قابل بازیافت بدون افت کیفیت است.

استحکام نمای آلومینیومی ساختمان، آن را برای تولید انواع زیرساخت ها عالی می کند. علاوه بر این، از آنجایی که سبکی، انعطاف پذیری، استحکام و رسانایی را به خوبی ترکیب می کند، به یکی از پرکاربردترین مواد در بخش انرژی تبدیل شده است. امروزه آلومینیوم به لطف خواص عالی خود در فعالیت های تولیدی در همه زمینه ها از ارتباطات گرفته تا الکترونیک و فراتر از آن جایگاهی پیدا کرده است.

کامپوزیت پانل نمای ساختمان

انواع ورق های کامپوزیت که در نمای آلومینیومی ساختمان استفاده می شوند، با توجه به ضخامت، نوع آلیاژ آلومینیومی لایه ها، نوع رنگ به کار رفته در پوسته بیرونی آن ها، نوع مواد به کار رفته در لایه میانی و غیره از تنوع بسیار بالایی برخوردار هستند. هر کدام از ورق های کامپوزیتی با توجه به مشخصاتی که دارند، از کیفیت و کاربرد مختلفی نیز برخوردار می باشند.

مزیت های نمای کامپوزیت آلومینیومی ساختمان

ورق های آلومینیوم کامپوزیت از مزیت های بسیار و ویژگی های منحصر به فرد فراوانی برخوردارند که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم :

 

ورق های کامپوزیت آلومینیوم به چند دسته تقسیم می‌ شود؟

ورق های کامپوزیتی بر خلاف دیگر مصالح ساختمانی مورد استفاده در اجرای بنا، از جنبه های مختلفی قابل بررسی و دسته بندی اند و به عبارت دیگر گستره وسیعی از انتخاب ها را در اختیار مصرف کننده قرار می‌دهند.

ورق های کامپوزیت آلومینیومی از نظر کاربرد انواع مختلفی دارند. ضخامت و آلیاژ آلومینیوم به کار رفته در تولید این ورق ها با یکدیگر متفاوت می باشند. بعلاوه پلی اتیلنی که درون لایه میانی  آن‌ها قرار دارد نیز با یکدیگر متفاوتند.

علاوه بر این‌ها  پوشش سطوح ورق های کامپوزیت در طرح، رنگ و بافت‌ نیز با یکدیگر متفاوتند.

دسته بندی ورق های کاربردی در نمای آلومینیومی ساختمان بر اساس اجرای تکنولوژی رنگ

ورق های آلومینیومی از نظر اجرای تکنولوژی رنگ نیز در دسته بندی های مختلفی قرار می گیرند. برخی از انواع ورق های کامپوزیت بدون لایه محافظ تولید و در نمای داخلی ساختمان‌ها کاربرد دارند . ورق‌های کامپوزیت نمای داخلی به دلیل تولید در گستره‌ی رنگی بالا و طرح‌های متنوع،  برای استفاده در دکوراسیون داخلی، بسیار کارآمد، زیبا و مقرون به صرفه هستند. این نمونه از ورق های آلومینیومی به دلیل آسیب پذیر بودن در برابر شرایط جوی، در نمای بیرونی ساختمان استفاده نمی شوند.

نمای کامپوزیت ساختمان

در ورق های کامپوزیت آلومینیوم نمای خارجی ساختمان‌ها، از پوشش محافظ پلی وینیل دین فلوراید (PVDF) استفاده می شود. این لایه از رنگ، از سطح ورق آلومینیومی محافظت می کند و مقاومت ورق های کامپوزیت را در برابر شرایط نامساعد جوی، اشعه ماورای بنفش و شرایط اسیدی و قلیایی افزایش می دهد.

دسته دیگری از ورق های کامپوزیت آلومینیومی وجود دارند که علاوه بر برخورداری از لایه محافظ PVDF  دارای پوشش Nano-PDF نیز می باشند و به ورق‌های نانو معروفند. این لایه منجر به ایجاد خاصیت عدم جذب آلودگی های محیطی از جمله گرد و غبار و ذرات روغنی معلق در فضا می شود.

دسته بندی ورق های آلومینیومی بر اساس تکنولوژی لایه میانی

ورق های آلومینیومی از نظر تکنولوژی لایه میانی نیز در دسته بندی‌های مختلفی قرار می گیرند. لایه میانی ورق های کامپوزیت از یکی از انواع پلی اتیلن بازیافتی، پلی اتیلن نو، ضد حریق B1 و ضد حریق A2 تشکیل شده است که هر یک کارکرد و کیفیت متفاوتی دارند.

 

نمای آلومینیومی ساختمان در چه مکان هایی قابل اجرا است؟

نمای کامپوزیت آلومینیومی ساختمان به عنوان پوشش مناسبی برای ساختمان های مسکونی، اداری، صنعتی، آموزشی، بهداشتی، فرودگاه ها، ترمینال ها، ایستگاه های مترو و پمپ بنزین‌ها کارایی دارند. از ورق های آلومینیومی در پوشش گنبدها و ابنیه های خاص نیز استفاده می شود. برخی از انواع ورق‌های کامپوزیت آلومینیوم در ساخت انواع تابلوهای تبلیغاتی کاربرد دارند.

کاربرد ورق های کامپوزیت به موارد گفته شده محدود نمی شود و از ورق های آلومینیومی جهت ایجاد روکش های فلزی یا پارتیشن های خارجی و داخلی، سقف های کاذب، نشانه ها، پوشش های ماشین، ساخت مخزن و دیگر زمینه های مشابه نیز استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: انواع نمای ساختمان؛ بهترین مصالح نمای ساختمان کدام است؟

روش نصب نمای آلومینیومی ساختمان چگونه است؟

اجرا و نصب نماهای کامپوزیتی از جنبه های مختلفی بسیار مهم و نیازمند تخصص و تجربه نصاب های ماهر در امر نصب و تصمیمگیری در مورد شرایط مکانی و زمانی و  انتخاب مناسبترین روش نصب می‌باشد چراکه در صورت نصب نادرست، در برابر زلزله و فشارهای وارده همچون باد و طوفان مقاومت خود را از دست داده و نمی توانند عایق مناسبی باشند. همچنین ممکن است مشکلاتی در آب بندی نما ، تعویض پانل‌ها و یا تغییر شکل آن در درازمدت ایجاد گردد.

برای اجرای کامپوزیت نما از چهار روش شامل روش فیکس، هنگینگ یا ریلی، روش H و و روش فیکس هنگینگ استفاده می‌شود که در بخش اجرای ورق کامپوزیت به تفصیل شرح داده میشود.

ورق های کامپوزیت در اشکال، ابعاد و رنگ های متفاوتی وجود دارند. یکی از پیش نیازهای نصب ورق های کامپوزیتی، زیرسازی مناسب است که وابسته به سازه اصلی انجام می شود. زیرسازی برای نصب ورق های آلومینیومی به دو صورت فلزی و آلومینیومی صورت می گیرد و در نهایت پس از زیرسازی، ورق های آلومینیومی به سازه اصلی ساختمان متصل می شوند.

 

قیمت نمای آلومینیوم ساختمان

ورق های کامپوزیت مورد استفاده در نمای ساختمان، بر اساس نوع آلیاژ آلومینیوم، ضخامت، رنگ لایه بیرونی و مواد لایه میانی دارای قیمت های متنوعی می باشند. همینطور نوع اجرای نمای کامپوزیت نیز در قیمت نهایی نمای آلومینیوم ساختمان تاثیر می گذارد. با توجه به این موارد نمای کامپوزیت از قیمت های متغیری برخوردار می باشد.

در ادامه به مهم ترین عوامل موثر در قیمت نمای آلومینیوم اشاره کرده ایم:

اگرچه همسو با ارائه فناوری های جدید و همچنین تنوع علایق معماران و افزایش درخواست مشتریان، مصالح ساخت و ساز نیز به طور مداوم در حال تغییر،  پیشرفت و توسعه می باشند، با این حال  سالها ست که ورق‌های کامپوزیت آلومینیوم از جمله مصالح پرکاربرد در نمای ساختمان ها هستند.

نتیچه گیری

در نتیجه، نمای آلومینیومی طیف وسیعی از مزایای را برای پروژه‌های ساختمانی ارائه می‌دهد، از جمله تطبیق پذیری، دوام و جذابیت زیبایی شناختی. با مقاومت در برابر خوردگی، قابلیت سفارشی‌سازی و مزایای زیست‌محیطی، گزینه‌ای محبوب برای طراحی‌های ساختمانی مدرن هستند.

تماس با پرمیوم باند

پس از مطالعه کلیه موارد بالا و در صورت نیاز به مشاوره و خرید، می توانید از طریق راه های ارتباطی درج شده در وبسایت با تیم کارشناسان پرمیوم باند در ارتباط باشید.