مقایسه عملکرد انواع ورق کامپوزیت ضد حریق


ورق کامپوزیت ضد حریق با خصوصیات متفاوت تری که در مقایسه با ورق کامپوزیت معمولی دارد، مناسب برای نصب در محل‌های مستعد حریق از جمله ساختمان‌های مسکونی، تجاری و اداری است. امروزه ساختمان سازان و معماران به نصب ورق کامپوزیت در نمای خارجی و محیط داخلی ساختمان، اهمیت بیشتری می‌دهند و با توجه به انتظاراتی که از این ورق وجود دارد، می‌توان مدل مناسب آن را تهیه کرد. در ادامه این مطلب به بررسی و مقایسه انواع ورق کامپوزیت ضد حریق می‌پردازیم. لطفا با ما همراه باشید.

ورق کامپوزیت FR چیست؟

ورق کامپوزیت FR مخفف کلمه لاتین Fire Resistance است که به معنای مقاومت در برابر حریق است. این ورق به نسبت ورق کامپوزیت معمولی مواد ساخت متفاوت تری دارد و متشکل از مواد معدنی ضدحریق است. در فرمولاسیون این محصولات از مواد اولیه‌ سازگار با محیط زیست استفاده گشته که به سختی مشتعل می‌گردند و در صورت اشتعال، خود به خود خاموش می‌شوند به گونه ای که در مجاورت آتش، قطرات مذاب از آنها چکه نمی‌کند و این عامل مانع گسترش آتش میگردد.

ورقهای کامپوزیت ضد حریق تولید شده در کارخانه پرمیوم باند، موفق به کسب استانداردهای بین‌المللی معتبری گشته اند.

از ورق کامپوزیت ضد حریق می‌توان به عنوان یک نمای قابل اطمینان استفاده کرد زیرا از استحکام و فرم پذیری مطلوبی هم برخوردار می‌باشد. این جنس متریال، در برابر شرایط آب و هوایی مختلف مستحکم است و از استانداردهای جهانی پیروی می‌کند.

معرفی و مقایسه عملکرد انواع ورق کامپوزیت ضد حریق

ورق کامپوزیت ضد حریق شامل چند نوع است که از نظر عملکردی تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. انواع ورق‌های کامپوزیت نسوز به نسبت ورق‌های معمولی، دیرتر دچار حریق می‌شوند و به بیانی دیگر، کند سوز هستند ضمن اینکه گاز کمتری را هم متصاعد می‌کنند.

مطالعه بیشتر:  انواع ورق کامپوزیت برای استفاده‌های مختلف

ورق کامپوزیت A

ورق کامپوزیت A از هیدرو کسید آلومینیوم و هیدروکسید منگنز با خلوصی بین۸۸ تا ۹۰ درصد تشکیل شده است که مورد تایید استانداردهای معتبر جهانی از جمله ASTM  و EN13501-1 می‌باشد. برای ساخت نمای خارجی ساختمان‌های صنعتی بلند، مجتمع­‌های عمومی، بیمارستان‌ها، هتل‌ها، ایستگاه‌های زیرزمینی یا تونل‌ها استفاده از ورق کامپوزیت A2 کاربرد دارد.

ورق کامپوزیت B

در ورق‌های گرید B خلوص هسته اصلی حدود ۴۵ تا ۵۵ درصد است که به نسبت ورق کامپوزیت A، درصد خلوص کمتری می‌باشد.

معرفی ورق کامپوزیت ضدحریق پرمیوم باند

ورق کامپوزیت ضد حریق پرمیوم باند مقاوم در برابر آتش است و متشکل از لایه ورق آلومینیومی در پایین و بالا، ماده مرکب غیر ارگانیک کند کننده سرعت سرایت شعله به سایر نقاط و مواد ضد حریق در اندازه نانومتری در مرکز پانل است.

این نوع ورق کامپوزیت به دلیل برخورداری از اکسیژن، مواد ریز غیر طبیعی و انواع زیادی از مواد با تراکم مولکولی بالا، عیار بالایی دارد که همین موضوع خاصیت پایداری آن را در برابر شرایط آب و هوایی متغیر، فوق العاده کرده است.

هر دو سطح ورق کامپوزیت ضد حریق پرمیوم باند با درجات پخت متفاوت توسط روش Coil coating پوشش داده می‌شوند و این نوع ورق کامپوزیت قابلیت خم کردن و تا کردن هم دارد.

مزایای ورق کامپوزیت ضد حریق

انواع مختلف ورق‌های کامپوزیت، مزایای زیر را دارند :

مقاوم در برابر پوسته شدن رنگ و مسطح بودن پوشش

ورق کامپوزیت ضد حریق در دمای بالا و با مواد سفت کننده مولکولی و با عملکرد بالای پیوندی، ساخته می‌شود تا بالاترین مقاومت را در برابر پوسته پوسته شدن داشته باشد. بنابراین در طولانی مدت پوسته پوسته نمی‌شود و ظاهر نازیبایی به وجود نمی‌آورد.

مطالعه بیشتر:  انواع طرح تابلو کامپوزیت همراه با عکس

سبکی و پردازش ساده

وزن سبک ورق کامپوزیت ضد حریق حمل و نقل آن را آسان کرده است همچنین به علت سبکی خود می‌تواند در کاهش فاجعه در زمین لرزه‌ها موثر باشد. ورق کامپوزیت ضد حریق پردازش آسانی دارد و عملیاتی همچون بریدن، مسطح کاری، نورد کردن و چند نوع شکل دهی با زاویه‌های متفاوت را می‌توان روی ورق اجرا کرد.

پردازش آسان ورق کامپوزیت نسوز نصب آن را نیز ساده تر می‌کند و باعث کاهش هزینه‌ها نیز می‌شود.

دیر سوزی ورق کامپوزیت

ورق کامپوزیت ضد حریق به نسبت ورق کامپوزیت معمولی، دیر تر شعله ور می‌شود. لایه مرکزی ورق کامپوزیت از مواد پلی اتیلن غیر سمی دارای خصوصیات پایداری در برابر آتش تشکیل شده است که به سختی می‌سوزند.

سادگی نگهداری

در محیط‌هایی که آلودگی زیادی وجود دارد، ورق‌های کامپوزیت در صورت کثیف شدن به راحتی و با مواد شوینده طبیعی، تمیز می‌شوند.

عدم تصاعد گاز‌های خطرناک و سمی

تصاعد نکردن گازهای سمی و خطرناک در هنگام آتش سوزی، از ویژگی‌های مثبت ورق کامپوزیت ضد حریق است.

عایق سرما و گرما

انواع ورق‌های کامپوزیت عایق سرما و گرما می‌باشند و می‌توانند پوششی مقاوم در برابر نفوذ سرما و گرما ایجاد کنند به همین دلیل برای استفاده در نمای ساختمان بسیار ایده آل هستند.

قیمت و خرید انواع ورق کامپوزیت ضد حریق

قیمت ورق کامپوزیت ضد حریق با توجه به نوع آن تعیین می‌شود همچنین با در نظر گرفتن خصوصیات ورق، قیمت روز دلار و یورو، ابعاد و اندازه ورق و … قیمت نهایی آن مشخص می‌گردد. می‌توانید برای اطلاع از قیمت روز انواع کامپوزیت ضد حریق و خرید، از طریق راه‌های ارتباطی با کارشناسان پرمیوم باند در ارتباط باشید.

تماس با پرمیوم باند