انواع نمای ساختمان؛ بهترین مصالح نمای ساختمان کدام است؟


بهترین مصالح نمای ساختمان چیست؟ چرا نمای ساختمان مهم است؟ نمای ساختمان در واقع از مهم ترین بخش های اجرایی یک ساختمان است که ضمن تاثیر داشتن در زیبایی نهایی یک بنا، در مواردی همچون جلوگیری از اتلاف انرژی در یک ساختمان نیز تاثیر گذار است. امروزه با توجه به تنوع بالای متریال و نوع کارایی هر یک و با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی، موقعیت جغرافیایی، تعداد طبقات ساختمان، سلیقه و بودجه افراد و … شاهد انواع مختلفی از نمای ساختمان ها می باشیم. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا با جزئیات تکمیلی پیرامون هر یک از انواع نمای ساختمان ها آشنا شویم و بهترین مصالح نمای ساختمان را انتخاب کنیم.

انواع نمای ساختمان

نمای ساختمان اولین مولفه از یک ساختمان می باشد که توجه هر فردی را به خود جلب می کند. در واقع متناسب با فاکتورهای مختلفی از جمله شرایط آب و هوایی، موقعیت جغرافیایی و سلیقه و بودجه افراد، برای طراحی نما از متریال مختلفی استفاده می شود که هر یک دارای مزایا و معایبی هستند. در ادامه قصد داریم پیرامون هر یک از انواع نمای ساختمان ها توضیحاتی را ارائه دهیم :

نمای آجری

نمای آجری از گذشته تا به امروز در نمای ساختمان ها استفاده می شود؛ آجرهای مورد استفاده در نما دارای تنوع بالایی شامل آجر نما نسوز، آجر نما طرح چوب، آجر لعاب دار حصیری، آجر نما سفید، آجر نما قرمز، آجر نما دکوراتیو و … هستند و همین موضوع زمینه طراحی زیباترین طرح های نما با آجر را ایجاد کرده است.

از مزیت های نماهای آجری می توان به عایق صوتی، حرارتی، کمک به کاهش اتلاف انرژی، سازگار با محیط زیست به دلیل برخورداری از ساختار طبیعی، دارای مقاومت و طول عمر بالا و … اشاره کرد.

در مقابل این مزیت ها، نماهای آجری وزن ساختمان را افزایش می دهند و به دلیل اتصال ناقص به دیوارهای اصلی ساختمان، در برابر بحران های طبیعی همچون زلزله مقاومت کمی دارند.

نمای سیمانی از انواع نمای ساختمان

از ارزان ترین نماهای ساختمانی، نمای سیمانی می باشد که اجرای آن نیز با سرعت بالایی در اشکال مختلف شامل زبره، نرمه و تگری انجام می شود. نماهای سیمانی از مقاومت بالایی در برابر آتش سوزی برخوردار هستند و در صورت آتش سوزی نیز از انتشار آن جلوگیری می کنند.

نماهای سیمانی در کنار ظاهر زیبا و قابلیت شستشوی آسان، گرد و خاک را سریع به خود جذب می کنند و ممکن است دچار شکستگی و ترک خوردگی شوند، ضمن اینکه به عنوان یک عایق صوتی نیز ضعیف عمل می کنند.

نمای کامپوزیتی

در طراحی نمای کامپوزیتی ساختمان از ورق کامپوزیت آلومینیومی استفاده می شود که متشکل از دو لایه آلومینیوم و یک لایه مواد پلی اتیلن هستند. نماهای کامپوزیتی به دلیل برخورداری از مزیت هایی که دارند، شامل وزن سبک، تنوع رنگ بالا، برخورداری از قابلیت شستشو، مقاومت حرارتی، رطوبتی و صوتی، اجرای سریع و آسان امروزه توانسته اند به عنوان متریال بسیار مقاوم و زیبا جایگزین متریال های قدیمی که برای طراحی انواع نمای ساختمان استفاده می شدند، شوند.

ضمن اینکه لایه خارجی ورق های کامپوزیت نیز توسط آستر اپوکسی رزین و یک لایه PVDF که تثبیت کننده رنگ است، پوشانده شده است و آن را تبدیل به متریال مقاوم در برابر عوامل خارجی برای اجرای نما نموده است.

البته ورق های کامپوزیت دارای طرح های مختلفی از جمله طرح سنگ، طرح چوب و … نیز می باشند و افراد متناسب با سلیقه خود می توانند از آن ها برای اجرای نمای ساختمان خود استفاده کنند.

تنها عیبی که ورق های کامپوزیت دارند، قیمت بالای آن ها می باشد؛ اما از آنجایی که ورق های کامپوزیت دارای طول عمر و ماندگاری بالایی هستند، خرید و اجرای آن ها در نمای ساختمان در طولانی مدت بسیار به صرفه نیز می باشد چراکه هزینه نگهداری و تعمیر آن کم است.

نمای سنگی

سنگ از متریال بسیار پرکاربرد در اجرای نماهای ساختمان ها می باشد که ضمن برخورداری از مقاومت بالا، نمای لوکسی را نیز به ساختمان می بخشد. قیمت اجرای نمای ساختمان با سنگ، نسبت به دیگر نماها کمی گران تر می باشد.

یکی از سبک های اجرای نمای ساختمان سنگی، نمای رومی می باشد که با انواع سنگ های مرمر، تراورتن و گرانیت قابل اجرا است. نمای سنگی دارای ماندگاری بالایی می باشد و در برابر عوامل خارجی بسیار مقاوم است. ضمن اینکه این نما دارای ثبات رنگ می باشد و آلودگی ها و کثیفی کمتر در آن به چشم می خورد. سنگ های قابل استفاده در نما نیز دارای تنوع بالایی هستند و افراد به تناسب سلیقه خود می توانند از میان آن ها انتخاب کنند.

اما هزینه اجرای نمای سنگی ساختمان کمی بالاست، ضمن اینکه اجرای آن نیز زمانبر می باشد. از سویی دیگر به دلیل افزایش وزن ساختمان برای ساختمان هایی با ارتفاع زیاد به سختی اجرا می گردد.

نمای شیشه ای از انواع نمای ساختمان

نمای شیشه ای ساختمان ها، از پرطرفدارترین نماهای ساختمانی هستند که از آن برای اجرای انواع ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری استفاده می شود. از مزیت های مهم نماهای شیشه ای نقش بسیار موثر آن ها در تامین نور برای فضای داخلی می باشد.

معمولا برای اجرای نمای شیشه ای ساختمان ها از شیشه سکوریت و یا شیشه رفلکس استفاده می شود. سرعت اجرای نمای شیشه ای بسیار بالا می باشد، ضمن اینکه می توان برای اجرای نما، از ترکیبی از شیشه با دیگر متریال نیز استفاده کرد. نماهای شیشه ای قابل ترمیم نیز می باشند و در تنوع رنگی بالایی موجود هستند.

از معایب نمای شیشه ای ساختمان این است که به راحتی کثیف می شود و تمیز کردن و نظافت آن کمی مشکل می باشد. ضمن اینکه در صورتی که برای اجرای نمای شیشه ای از شیشه های دو جداره استفاده نگردد، در برابر ضربه نیز مقاومتی نخواهد داشت.

نمای چوبی

یکی از زیباترین نماهای ساختمانی، نمای چوبی می باشد که غالبا از آن در ساخت خانه های مدرن استفاده می کنند. معمولا از چوب در کنار دیگر متریال همچون فلز، شیشه و … استفاده می شود که نمای آن را خاص تر نشان دهد.

بهترین مصالح نمای ساختمان

از معروف ترین چوب هایی که برای نما استفاده می شود، چوب ترموود است که ضمن داشتن وزن سبک و مقاومت بالا، دارای قابلیت شکل پذیری می باشد و در برابر نفوذ حشرات، رطوبت و آتش سوزی نیز مقاوم است. ضمن اینکه نماهای اجرا شده با ترموود دارای ثبات و دوام بالایی در برابر ساییدگی و شرایط محیطی هستند، اما اجرای آن ها کمی هزینه بر می باشد.

نمای سرامیکی از انواع نمای ساختمان

نمای سرامیک از نماهای پرطرفدار در طراحی ساختمان ها می باشد که جزء نماهای خشک به شمار می رود و قابل اجرا در ساختمان های مسکونی، نمای ساختمان اداری و یا تجاری است.

نمای سرامیکی در برابر صوت، آتش سوزی و رطوبت مقاومت بالایی دارد و در طرح و رنگ بندی های متنوعی نیز تولید می شود.

نمای بایرامیکس

نمای بایرامیکس از نماهای دکوراتیو می باشد که در واقع ملاتی متشکل از سنگدانه ها، رنگ، رزین های طبیعی و مصنوعی و دیگر افزودنی ها است.

از مزیت های نمای بایرامیکس می توان به تنوع رنگ بالا، برخورداری از قابلیت شستشو با آب، برخورداری از پوشش یکنواخت و همینطور تمیز کاری آسان اشاره کرد. اما این نما در برابر عوامل مختلف آسیب پذیر می باشد و به مرور و پس از زمان کوتاهی زیبایی آن کمتر می شود.

نمای اتیکس از انواع نمای ساختمان

نمای اتیکس از نماهای عایق برای ساختمان به شمار می رود که آن را در برابر رطوبت، حرارت و برودت محافظت می کند. این نما متشکل از سه جزء عایق، مسلح کننده و پوشش نهایی می باشد. جز عایق نمای اتیکس متشکل از فوم پلی استایرن منبسط شده و یا پشم معدنی است و پوشش نهایی نیز چوب، آجر لعابدار، فلز، اندود و … می باشد.

نمای مینرال

نمای ساختمان مینرال از انواع نمای ساختمان است که ترکیبی از سنگ های معدنی، گرانیت، سنگ های سفید و مرمر به همراه پلاستر می باشد. اجرای نمای مینرال بسیار مقرون به صرفه است، ضمن اینکه سرعت اجرای آن نیز بالاست.

در کنار تنوع در رنگ، طرح و مقاومت بالای نمای مینرال، عدم مقاومت کافی در برابر رطوبت از معایب این نمای ساختمانی است. به همین دلیل به مرور زمان این نما دچار آسیب دیدگی های جدی می شود.

نانو نما

نانو نما پوششی کاملا نامرئی می باشد که در جهت حفظ سطوح مختلف کارایی دارد؛ به طوری که می تواند نمای ساختمان را در برابر رطوبت و خسارت های ناشی از آن ایمن کند. در واقع پوشش نانو به افزایش طول عمر یک ساختمان کمک می کند. از پوشش نانو بر روی تمامی نماهای آجری، سنگی و … می توان استفاده کرد.

نمای کنیتکس

نمای کنیتکس از انواع نمای ساختمان می باشد که در واقع نوعی رنگ می باشد که در ترکیب آن از الیاف هایی مصنوعی، اکسید تیتان و … استفاده شده است. این نما به دلیل برخورداری از خاصیت ضد آب، جهت اجرای نمای بیرونی گزینه ای بسیار مناسب است.

نمای استرچ متال

نمای ساختمان استرچ متال در واقع صفحات فلزی از جنس های آهن، آلومینیوم، استیل، برنج و مس است که به صورت برش خرده و عبور از عملیات کشش تحت عنوان استرچ متال به بازار عرضه شده اند.

این ورق ها زیبایی منحصر به فردی دارند و می توان با آن نمای سه بعدی را ایجاد کرد؛ ضمن اینکه در رنگ و طرح های متنوعی نیز تولید می شوند. اما تا به امروز آنچنان که باید مورد استقبال واقع نشده است.

بهترین مصالح نمای ساختمان

در انتخاب بهترین مصالح نمای ساختمان لازم است به فاکتورهای مهمی که یک نما باید داشته باشید، توجه کنید.

از مهم ترین فاکتورهای تعیین کننده یک نمای باکیفیت و ایده آل می توان به عایق حرارتی، عایق صوتی، مقاومت بالا در برابر زلزله و دیگر حوادث طبیعی، مقاومت در برابر ضربه، مقاومت در برابر خوردگی و اکسید شدن، مقاوم در برابر ترک، شکستگی و از هم گسیختگی اجزا، مقاومت در برابر یخ زدگی، ضد آتش سوزی و ضد حریق، انعطاف پذیر برای اجرای نما در انواع شکل ها، سبک بودن، زیبایی، متناسب با آب و هوای منطقه، قیمت اجرای مناسب، سرعت اجرای بالا، تعمیر و تعویض آسان و … اشاره کرد.

یکی از دلایل محبوبیت ورق های کامپوزیت برای اجرای انواع نمای ساختمان ها، برخورداری از تمامی ویژگی هایی است که نام بردیم.